AMC15DRYI-S93
detaildesc
AMC15DRYI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC15DRYI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Gender Female
Series -
Package Tray
Features -
Read Out Dual
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Number of Rows 2
Product Status Active
Contact Material Beryllium Copper
Base Product Number AMC15
Number of Positions 30
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C