AMC13DRYH-S93
detaildesc
AMC13DRYH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC13DRYH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 26POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Beryllium Copper
Base Product Number AMC13
Number of Positions 26
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C