Home / DC DC Converters / AM75QB-4805SH22-NZ-K-160
AM75QB-4805SH22-NZ-K-160
detaildesc
AM75QB-4805SH22-NZ-K-160
aimtec
Product No:
AM75QB-4805SH22-NZ-K-160
Description:
DC DC CONVERTER 5V 75W
Type Isolated Module
Series AM75QB-NZ (75W)
Package Box
Features Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Quarter Brick
Power (Watts) 75 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 2.43" L x 1.58" W x 1.09" H (61.8mm x 40.2mm x 27.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM75QB
Voltage - Isolation 2.25 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 15A