Home / DC DC Converters / AM75QB-11005SA30JZ-B
AM75QB-11005SA30JZ-B
detaildesc
AM75QB-11005SA30JZ-B
aimtec
Product No:
AM75QB-11005SA30JZ-B
Description:
DC DC CONVERTER 5V 75W
Type Isolated Module
Series AM75QB-JZ
Package Box
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 88%
Applications Industrial, Railway
Mounting Type Quarter Brick
Power (Watts) 75 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency -
Size / Dimension 2.39" L x 1.54" W x 0.50" H (60.8mm x 39.2mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM75QB
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 15A