Home / DC DC Converters / AM75QB-11005SA30JZ
AM75QB-11005SA30JZ
detaildesc
AM75QB-11005SA30JZ
aimtec
Product No:
AM75QB-11005SA30JZ
Description:
50W AC/DC CONVERTER
Type Isolated Module
Series AM75QB-JZ
Package Tape & Box (TB)
Features Adjustable Output, Remote Sense
Efficiency 88%
Applications Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 75 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number -
Control Features -
Size / Dimension 2.39" L x 1.54" W x 0.50" H (60.8mm x 39.2mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 15A