AM6TW-4803DH35Z
detaildesc
AM6TW-4803DH35Z
aimtec
Product No:
AM6TW-4803DH35Z
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 4.6W
Type Isolated Module
Series AM6TW-Z (6W)
Package Tube
Features -
Efficiency 79%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 4.6 W
Package / Case 24-DIP Module, 8 Leads
Control Features -
Size / Dimension 1.27" L x 0.84" W x 0.41" H (32.3mm x 21.4mm x 10.5mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -3.3 ~ 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V
Base Product Number AM6TW
Voltage - Isolation 3.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 700mA, 700mA