Home / DC DC Converters / AM6TW-2412SH35-VZ
AM6TW-2412SH35-VZ
detaildesc
AM6TW-2412SH35-VZ
aimtec
Product No:
AM6TW-2412SH35-VZ
Description:
DC DC CONVERTER 12V 6W
Type Isolated Module
Series AM6TW-VZ (6W)
Package Tube
Features -
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6 W
Package / Case 24-DIP Module, 7 Leads
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM6TW
Voltage - Isolation 3.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 71°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 500mA