AM6TW-2407SH35Z
detaildesc
AM6TW-2407SH35Z
aimtec
Product No:
AM6TW-2407SH35Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 7.2V 6W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM6TW-Z (6W)
Package Tube
Features -
Efficiency 78%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 1.27" L x 0.84" W x 0.41" H (32.3mm x 21.4mm x 10.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 7.2V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM6TW
Voltage - Isolation 3.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 830mA