AM6TI-1203SH30Z
detaildesc
AM6TI-1203SH30Z
aimtec
Product No:
AM6TI-1203SH30Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 6W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM6TI-Z (6W)
Package Tube
Features -
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, UL
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.84" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM6TI
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1.4A