AM6G-1203SNZ
detaildesc
AM6G-1203SNZ
aimtec
Product No:
AM6G-1203SNZ
Manufacturer:
aimtec
Package:
8-SIP
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 4.5W
Type Isolated Module
Series AM6G-NZ (6W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 76%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 4.45 W
Package / Case 8-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM6G
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1.35A