AM6CW-11003S-NZ
detaildesc
AM6CW-11003S-NZ
aimtec
Product No:
AM6CW-11003S-NZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM6CW-NZ (6W)
Package Tube
Features -
Efficiency 80%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 4.95 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM6CW
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 40V