AM60U-4803SZ-K
detaildesc
AM60U-4803SZ-K
aimtec
Product No:
AM60U-4803SZ-K
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 46W
Type Isolated Module
Series AM60U-Z (60W)
Package Tube
Features Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 60 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.64" H (50.8mm x 50.8mm x 16.3mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Base Product Number AM60U
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 14A