AM60EW-4812SZ-K
detaildesc
AM60EW-4812SZ-K
aimtec
Product No:
AM60EW-4812SZ-K
Description:
DC DC CONVERTER 12V 60W
Type Isolated Module
Series AM60EW-Z (60W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 93%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 60 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.71" H (50.8mm x 25.4mm x 18.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM60EW
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 5A