Home / DC DC Converters / AM5T-1215DH35-VZ
AM5T-1215DH35-VZ
detaildesc
AM5T-1215DH35-VZ
aimtec
Product No:
AM5T-1215DH35-VZ
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 5W
Type Isolated Module
Series AM5T-VZ (5W)
Package Tube
Features -
Efficiency 77%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 5 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -15 ~ 15V
Voltage - Output 2 -15V
Base Product Number AM5T
Voltage - Isolation 3.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 166mA, 166mA