Home / DC DC Converters / AM50QB-11005SA30JZ
AM50QB-11005SA30JZ
detaildesc
AM50QB-11005SA30JZ
aimtec
Product No:
AM50QB-11005SA30JZ
Description:
50W DC/DC Converter
Type Isolated Module
Series AM50QB-JZ
Package Box
Features Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number -
Control Features -
Size / Dimension 2.39" L x 1.54" W x 0.50" H (60.8mm x 39.2mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 10A