Home / DC DC Converters / AM50QB-11005S-NZ-K
AM50QB-11005S-NZ-K
detaildesc
AM50QB-11005S-NZ-K
aimtec
Product No:
AM50QB-11005S-NZ-K
Description:
DC DC CONVERTER 5V 50W
Type Isolated Module
Series AM50QB-NZ (50W)
Package Bulk
Features Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 2.44" L x 1.54" W x 1.21" H (62.0mm x 39.2mm x 30.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM50QB
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 66V
Current - Output (Max) 10A