Home / DC DC Converters / AM50QB-11005S-NZ
AM50QB-11005S-NZ
detaildesc
AM50QB-11005S-NZ
aimtec
Product No:
AM50QB-11005S-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 5V 50W
Type Isolated Module
Series AM50QB-NZ (50W)
Package Bulk
Features Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 2.43" L x 1.54" W x 0.50" H (61.8mm x 39.2mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM50QB
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 66V
Current - Output (Max) 10A