AM50E-4812S-NZ
detaildesc
AM50E-4812S-NZ
aimtec
Product No:
AM50E-4812S-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 12V 50W
Type Isolated Module
Series AM50E-NZ (50W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 93%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency cURus, UL
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Base Product Number AM50E
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 4.167A