AM50E-2405SZ
detaildesc
AM50E-2405SZ
aimtec
Product No:
AM50E-2405SZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 5V 50W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM50E-Z (50W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.45" H (50.8mm x 25.4mm x 11.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM50E
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 10A