AM4TW-4815DH35Z
detaildesc
AM4TW-4815DH35Z
aimtec
Product No:
AM4TW-4815DH35Z
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 4W
Type Isolated Module
Series AM4TW-Z (4W)
Package Tube
Features -
Efficiency 81%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 4 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -15 ~ 15V
Voltage - Output 2 -15V
Base Product Number AM4TW
Voltage - Isolation 3.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 125mA, 125mA