AM4T-2405DH35Z
detaildesc
AM4T-2405DH35Z
aimtec
Product No:
AM4T-2405DH35Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 4W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM4T-Z (4W)
Package Tube
Features -
Efficiency 79%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 4 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -5 ~ 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM4T
Voltage - Isolation 3.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 400mA, 400mA