AM40UW-2412DZ-K
detaildesc
AM40UW-2412DZ-K
aimtec
Product No:
AM40UW-2412DZ-K
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 40W
Type Isolated Module
Series AM40UW-Z (40W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 40 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.64" H (50.8mm x 50.8mm x 16.3mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -12 ~ 12V
Voltage - Output 2 -12V
Base Product Number AM40UW
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1.65A, 1.65A