AM40UW-2403SZ
detaildesc
AM40UW-2403SZ
aimtec
Product No:
AM40UW-2403SZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 33W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM40UW-Z (40W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 40 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM40UW
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 10A