Home / DC DC Converters / AM40EW-11005SH30-NZ
AM40EW-11005SH30-NZ
detaildesc
AM40EW-11005SH30-NZ
aimtec
Product No:
AM40EW-11005SH30-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 5V 40W
Type Isolated Module
Series AM40EW-NZ (40W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 40 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM40E
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 40V
Current - Output (Max) 8A