AM40E-4812SZ-K
detaildesc
AM40E-4812SZ-K
aimtec
Product No:
AM40E-4812SZ-K
Description:
DC DC CONVERTER 12V 40W
Type Isolated Module
Series AM40E-Z (40W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 40 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM40E
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 71°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 3.33A