AM3TW-4807SH35Z
detaildesc
AM3TW-4807SH35Z
aimtec
Product No:
AM3TW-4807SH35Z
Description:
DC DC CONVERTER 7.2V 3W
Type Isolated Module
Series AM3TW-Z (3W)
Package Tube
Features -
Efficiency 78%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 7.2V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM3TW
Voltage - Isolation 3.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 417mA