AM3N-2424SH52Z
detaildesc
AM3N-2424SH52Z
aimtec
Product No:
AM3N-2424SH52Z
Description:
DC DC CONVERTER 24V 3W
Type Isolated Module
Series AM3N-S-Z (3W)
Package Tube
Features -
Efficiency 74%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM3N
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 125mA