Home / DC DC Converters / AM3N-0518DH52-RZ
AM3N-0518DH52-RZ
detaildesc
AM3N-0518DH52-RZ
aimtec
Product No:
AM3N-0518DH52-RZ
Description:
DC DC CONVERTER +/-18V 3W
Type Isolated Module
Series AM3N-D-RZ (3W)
Package Tube
Features -
Efficiency 57%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -18 ~ 18V
Voltage - Output 2 -18V
Base Product Number AM3N
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 84mA, 84mA