AM3N-0507SH52Z
detaildesc
AM3N-0507SH52Z
aimtec
Product No:
AM3N-0507SH52Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 7.2V 3W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM3N-S-Z (3W)
Package Tube
Features -
Efficiency 62%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 7.2V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM3N
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 417mA