Home / DC DC Converters / AM3G-1209SH30-NZ
AM3G-1209SH30-NZ
detaildesc
AM3G-1209SH30-NZ
aimtec
Product No:
AM3G-1209SH30-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 9V 3W
Type Isolated Module
Series AM3G-NZ (3W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 79%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Package / Case 8-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 9V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM3G-1209
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 333mA