AM3F-0512SH52Z
detaildesc
AM3F-0512SH52Z
aimtec
Product No:
AM3F-0512SH52Z
Description:
DC DC CONVERTER 12V 3W
Type Isolated Module
Series AM3F-Z (3W)
Package Tube
Features -
Efficiency 68%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Control Features -
Size / Dimension 1.26" L x 0.32" W x 0.57" H (32.0mm x 8.0mm x 14.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Base Product Number AM3F
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 250mA