Home / DC DC Converters / AM3DG-241508DH30-NZ
AM3DG-241508DH30-NZ
detaildesc
AM3DG-241508DH30-NZ
aimtec
Product No:
AM3DG-241508DH30-NZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 15V -8V 3W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM3DG-NZ (3W)
Package Tube
Features -
Efficiency 81%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Package / Case 7-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -8 ~ 15V
Voltage - Output 2 -8V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM3DG
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 25.2V
Voltage - Input (Min) 22.8V
Current - Output (Max) 120mA, 120mA