Home / DC DC Converters / AM3DG-151803DH60-NZ
AM3DG-151803DH60-NZ
detaildesc
AM3DG-151803DH60-NZ
aimtec
Product No:
AM3DG-151803DH60-NZ
Description:
DC/DC Converter -3V 3W
Type Isolated Module
Series AM3DG-NZ
Package Tube
Efficiency 79%
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 18V
Voltage - Output 2 -3V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 100mA, 100mA