AM30K-2415DZ-K
detaildesc
AM30K-2415DZ-K
aimtec
Product No:
AM30K-2415DZ-K
Description:
DC DC CONVERTER 2X15V 30W
Type Isolated Module
Series AM30K-Z (30W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.64" H (50.8mm x 40.6mm x 16.3mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -15 ~ 15V
Voltage - Output 2 15V
Base Product Number AM30K
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1A, 1A