AM30K-1212SZ-K
detaildesc
AM30K-1212SZ-K
aimtec
Product No:
AM30K-1212SZ-K
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 12V 30W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM30K-Z (30W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.64" H (50.8mm x 40.6mm x 16.3mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM30K
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 2.5A