Home / DC DC Converters / AM30EW-4824S-NZ-K
AM30EW-4824S-NZ-K
detaildesc
AM30EW-4824S-NZ-K
aimtec
Product No:
AM30EW-4824S-NZ-K
Description:
DC DC CONVERTER 24V 30W
Type Isolated Module
Series AM30EW-NZ (30W)
Package Tube
Features Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.3mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM30E
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1.25A