AM30CW-4805SNZ
detaildesc
AM30CW-4805SNZ
aimtec
Product No:
AM30CW-4805SNZ
Description:
DC DC CONVERTER 5V 30W
Type Isolated Module
Series AM30CW-NZ
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Standard Number 62368-1
Control Features -
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM30C
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 6A