AM30CW-2415DZ
detaildesc
AM30CW-2415DZ
aimtec
Product No:
AM30CW-2415DZ
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
Type Isolated Module
Series AM30CW-Z (30W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case 6-DIP Module
Control Features -
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.43" H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -15 ~ 15V
Voltage - Output 2 -15V
Base Product Number AM30C
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A, 1A