AM30C-2403SZ
detaildesc
AM30C-2403SZ
aimtec
Product No:
AM30C-2403SZ
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Type Isolated Module
Series AM30C-Z (30W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case -
Control Features -
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM30C
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 7A