AM2S-1212SH30Z
detaildesc
AM2S-1212SH30Z
aimtec
Product No:
AM2S-1212SH30Z
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
Type Isolated Module
Series AM2S-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 85%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Package / Case 4-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM2S
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Input (Min) 10.8V
Current - Output (Max) 167mA