AM2LO-0505DH42Z
detaildesc
AM2LO-0505DH42Z
aimtec
Product No:
AM2LO-0505DH42Z
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 2W
Type Isolated Module
Series AM2LO-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 81%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 2 W
Control Features -
Size / Dimension 0.60" L x 0.44" W x 0.27" H (15.2mm x 11.2mm x 6.9mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -5 ~ 5V
Voltage - Output 2 -5V
Base Product Number AM2LO
Voltage - Isolation 4.2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 200mA, 200mA