Home / DC DC Converters / AM2LO-0503SH42ZTR
AM2LO-0503SH42ZTR
detaildesc
AM2LO-0503SH42ZTR
aimtec
Product No:
AM2LO-0503SH42ZTR
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.7W
Type Isolated Module
Series AM2LO-Z (2W)
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Efficiency 76%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 2 W
Control Features -
Size / Dimension 0.50" L x 0.44" W x 0.27" H (12.7mm x 11.2mm x 6.9mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM2LO
Voltage - Isolation 4.2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 500mA