AM2LO-0303DH42Z
detaildesc
AM2LO-0303DH42Z
aimtec
Product No:
AM2LO-0303DH42Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM2LO-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 78%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 2 W
Package / Case SMD
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 0.60" L x 0.44" W x 0.27" H (15.2mm x 11.2mm x 6.9mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -3.3 ~ 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM2LO
Voltage - Isolation 4.2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 3.63V
Voltage - Input (Min) 2.97V
Current - Output (Max) 303mA, 303mA