AM2F-2418SH52Z
detaildesc
AM2F-2418SH52Z
aimtec
Product No:
AM2F-2418SH52Z
Description:
DC DC CONVERTER 18V 2W
Type Isolated Module
Series AM2F-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 71%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Control Features -
Size / Dimension 1.26" L x 0.32" W x 0.55" H (32.0mm x 8.1mm x 14.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 18V
Base Product Number AM2F
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 111mA