AM2F-2409SH52Z
detaildesc
AM2F-2409SH52Z
aimtec
Product No:
AM2F-2409SH52Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 9V 2W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM2F-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 71%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Package / Case 12-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features -
Size / Dimension 1.26" L x 0.32" W x 0.55" H (32.0mm x 8.0mm x 14.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 9V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM2F
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 222mA