AM2DS-1512SH52Z
detaildesc
AM2DS-1512SH52Z
aimtec
Product No:
AM2DS-1512SH52Z
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
Type Isolated Module
Series AM2DS-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads
Control Features -
Size / Dimension 0.77" L x 0.28" W x 0.39" H (19.5mm x 7.2mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM2DS
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 167mA