AM2D-2407SH60Z
detaildesc
AM2D-2407SH60Z
aimtec
Product No:
AM2D-2407SH60Z
Description:
DC DC CONVERTER 7.2V 2W
Type Isolated Module
Series AM2D-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 80%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Control Features -
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 7.2V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM2D
Voltage - Isolation 6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 278mA