AM2D-0524SH52Z
detaildesc
AM2D-0524SH52Z
aimtec
Product No:
AM2D-0524SH52Z
Description:
DC DC CONVERTER 24V 2W
Type Isolated Module
Series AM2D-Z (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Package / Case 7-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM2D
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 83mA