Home / DC DC Converters / AM20EW-2405D-NZ-K
AM20EW-2405D-NZ-K
detaildesc
AM20EW-2405D-NZ-K
aimtec
Product No:
AM20EW-2405D-NZ-K
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 20W
Type Isolated Module
Series AM20EW-NZ (20W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, cURus
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -5 ~ 5V
Voltage - Output 2 -5V
Base Product Number AM20E
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 2A, 2A