Home / DC DC Converters / AM20E-2415D-NZ-K
AM20E-2415D-NZ-K
detaildesc
AM20E-2415D-NZ-K
aimtec
Product No:
AM20E-2415D-NZ-K
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
Type Isolated Module
Series AM20E-NZ (20W)
Package Tube
Features Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.65" H (50.8mm x 25.4mm x 16.5mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -15 ~ 15V
Voltage - Output 2 -15V
Base Product Number AM20E
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 660mA, 660mA